iałania.
Jednym z nich jest fotowoltaika. Metoda ta polega na pozyskiwaniu światła słonecznego, przetwarzanego na niezbędny do codziennego funkcjonowania prąd elektryczny. Istnieje kilka rozwiązań, jakie daje nam fotowoltaika. Jednym z nich i chyba obecnie najpopularniejszym są kolektory słoneczne. Takie zastosowania przyczyniają się do pozyskania energii, którą można następnie wykorzystać w środowisku domowym. Przydomowe kolektory słoneczne mocowane są najczęściej na dachu budynku, nieco rzadziej na jego bocznej elewacji. Położenie kolektorów zależne jest od kąta padania promieni słonecznych. Rozmieszczone na dachu dają możliwość pozyskiwania energii nawet w mniej słoneczne dni. Innym rozwiązaniem, jakie daje fotowoltaika jest stosowanie paneli słonecznych na polach uprawnych czy w pobliżu sygnalizacji świetlnych. Zlokalizowane w ten sposób kolektory słoneczne powodują, że pozyskana za ich pomocą energia odnawialna wykorzystywana jest przez rolników, służby drogowe czy władze gminne.
Podsumowując, niezależnie od zastosowanej metody, energia odnawialna stanowi dodatkowe źródło energii, mające istotny wpływ na ochronę środowiska. Decydując się jednak na rozwiązania, jakie daje fotowoltaika, warto pamiętać o tym, by wybrać takie, które będzie miało najkorzystniejszy wpływ zarówno na otaczające nas środowisko, jak i nasze zapotrzebowania energetyczne.
Energia odnawialna jest rozwiązaniem zarówno ekologicznym
Dbanie o środowisko często wydaje się być poza zasięgiem naszych możliwości, ponieważ albo nasuwa mglistą wizję ludzi sprzątających tony plastikowych butelek z plaż gdzieś na drugim końcu świata, albo wręcz przeciwnie, wizję nas samych, poświęcających cenne minuty wolnego czasu na szukanie alternatywy dla ulubionych produktów, bo te które teraz kochamy są owinięte w niepotrzebną plastikową folię.
Można jednak dbać o naszą planetę, jednocześnie stawiając własną wygodę na pierwszym miejscu. Energia odnawialna jest rozwiązaniem zarówno ekologicznym, jak i niezwykle praktycznym, a pomysły, które sprawdzają się na skalę globalną, sprawdzą się także w naszym ogródku.
Producenci umożliwiają nam dopasowanie dostępnych technologii do codziennych potrzeb. Wybierając kolektory słoneczne możemy łatwo ogrzać np. wodę i cieszyć się nią podczas wieczornej kąpieli. Zamianę padającego na panele światła słonecznego w energię cieplną, możemy też wykorzystać jako wspomaganie istniejących już w naszym domu systemów ogrzewania.
Fotowoltaika również przetwarza promieniowanie słoneczne, jednak w ten sposób powstaje energia elektryczna, czyli prąd, który można bez problemu wykorzystać podpinając się każdego gniazdka w mieszkaniu. Około 80% całorocznej energii przypada na okres półrocza letniego, więc jeśli chcemy efektywnie wykorzystywać pogodę przez cały rok, warto rozważyć właśnie tę opcję.
Bez dodatkowego nakładu pracy nie tylko zmienimy środowisko na lepsze i czystsze, lecz także zyskamy spokój ducha i niezależność od lokalnego dostawcy prądu.
Inwestujemy w ochronę środowiska
Nasz kraj znajduje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych państwa na świecie. Bazowanie na energii pozyskiwanej z kopalin to nie tylko jest nie tylko nieprzyszłościowe ze względu na ograniczone zasoby - przede wszystkim źle wpływa na nasze środowisko. A na pewno wszyscy chcielibyśmy żyć w czystym otoczeniu. Dlatego warto zainwestować w kolektory słoneczne.
Fotowoltaika to pozyskiwanie energii elektrycznej ze źródła, jakim są promienie słoneczne. Jest to zatem energia odnawialna, bezpieczna dla naszej planety. Już od wielu lat wdrażane są instalacje fotowoltaiczne, które wciąż się rozwijają i są coraz bardziej rentowną metodą pozyskiwania energii. Oprócz korzyści dla ochrony środowiska, energia odnawialna ma też inną zaletę - jest tańsza niż pozyskiwanie energii w innych sposób. Posiadając kolektory słoneczne możemy sporo zaoszczędzić na rachunkach. Wiele domów korzysta z energii odnawialnej, by chociażby ogrzać wodę, jednak nowoczesne rozwiązania pozwalają na korzystanie z tak pozyskanej energii w całym domu. Chociaż sama instalacja fotowoltaiczna kosztuje bardzo dużo, to jednak jest bardzo mądrą inwestycją, która się zwróci, gdyż pozwoli nam znacząco zaoszczędzić na rachunkach. Ważnym jest przy tym, by montażem malej elektrowni słonecznej przy domu zajmowali się profesjonaliści, którzy obliczą nam, jak duża instalacja potrzebna jest na nasze gospodarstwo domowe, w zależności od ilości domowników, wielkości domu oraz projektu domu i materiału, z jakiego został zbudowany.